Úvod » Koupelny a WC - zajímavosti z historie i současnosti  » Jak funguje WC na kosmické lodi

Jak funguje WC na kosmické lodi

WC v kosmické lodi

Když slyšíme o netradičním místě, na kterém se pohybují lidé v nejrůznějších situacích, velmi často lidi napadá banální otázka: Jak to tam vlastně dělají? Proto není divu, že lidi zajímá, jak vlastně funguje WC na kosmické lodi.

Podívejte se na několik zajímavých informací, které odpovídají na otázku, o které zpívá i Marek Eben: Jak to dělají kosmonauti?

WC v kosmické lodi vypadá na první pohled hodně podobně, jako WC v jiných dopravních prostředcích, jako je třeba vlak nebo letadlo. Jde však pouze o prostorovou podbnost, která je daná omezeným místem, který v dopravních prostředcích kostruktéři mají k dispozici.

WC v kosmické lodi je principiálně odlišný od dalších záchodů. 

Princip WC v kosmické lodi

Základním rozdílem je to, že WC používají pasažéři většinou ve stavu beztíže. Proto musí být všechny funkce upraveny tak, aby i v takových podmínkách skutečně plnily hygienickou funkci. Protože na rozdíl od běžného záchodu by nepadalo vše dolů, ale létalo by po celé místnosti.

Při absenci gravitace je sběr a zadržování kapalného a pevného odpadu zajištěn proudem vzduchu. Funguje vlastně jako silný vysavač, který nasaje odpad a tím zabrání tomu, aby poletoval po kabině. 

Vzhledem k tomu, že vzduch, který se používá k nasměrování odpadu, je vrácen do kabiny, je dále filtrován kvůli odstranění zápachu a také kvůli odstranění nebezpečných fekálních bakterií.

Ve starších systémech je odpadní voda odvětrávána do prostoru a veškeré pevné látky jsou stlačeny a uloženy k odstranění při přistání. Modernější systémy vystavují pevný odpad vakuovému podtlaku, který zabíjí bakterie, což zabraňuje problémům s pachy a patogeny.

Chcete si vesmírné WC objednat domů?

Pokud byste si chtěli podobný záchod pořídit domů, můžeme se pokusit Vám jej objednat. Jen se připravte na to, že může mírně navýšit rozpočet rekonstrukce vašeho bytu. Americká vesmírná agentura NASA za nejnovější model zaplatila 19 milionů dolarů – asi 420 milionů korun.

Pokud tolik peněz nemáte a přesto si chcete WC vyzkoušet, nezbývá vám nic jiného, než se pokusit o nemožné - dostat se do výcvikového progrmau pro kosmonauty. Dokázali byste snést kvůli naplnění svého cestovatelského snu to, že budete dýchat vzduch, který "splachuje" WC?

Zdroj informací a obrázků: https://en.wikipedia.org/wiki/Space_toilet


Rekonstrukce bytu - začněte již dnes!

Pokud Vás skutečně zajímá rekonstrukce bytu a pokud jste z  regionu Praha a okolí (do 70 km), neváhejte a zavolejte ihned! Informace, které během našeho kontaktu získáte, Vám mohou jen a jen pomoci, ať už se rozhodnete s dodavatelem rekonstrukce vašeho bytu jakkoliv. 

reklamy a bannery / Začněte již dnes

 

Rekonstrukce panelového bytu - začněte již dnes!

... stačí jen zavolat


Napsali o nás aneb reference spokojených zákazníků

Rekonstrukce bytu 3+kk

termín: říjen 2016

 Předmětem zakázky byla kompletni rekonstrukce bytu 3+kk, která zahrnovala mimo jiné i tyto práce:

  • rekonstrukce koupelny a WC
  • rekonstrukce rozvodů elektřiny a vody
  • podlahy
  • kompletni rozvody pro klimatizaci v byte
číst dál >>>

Luxusní byt 3+kk na Božím Daru

Boží Dar

termín: prosinec 2019

Luxusně zařízený apartmán 3+kk na Božím Daru, v jehož dispozici jsou 2 koupelny, garáž i sauna.

Zaujalo Vás podobné bydlení nebo rekreace v srdci Krušných Hor? Obraťte se na nás, výstavba bytů na Božím Daru začala ve druhé etapě na podzim 2019 (www.bozidarbyty.cz), stejně jako výstavba apartmánů na Plešivci (www.bytyplesivec.cz).

číst dál >>>

Rekonstrukce bytu 2+kk Praha, 2017

D. V., Praha

termín: červenec 2017

Předmětem zakázky byla rekonstrukce bytu 2+kk v Praze. Rekonstrukce se týkala obývacího pokoje, kuchyně, předsíně s koupelnou a WC. Rozsah rekonstrukce:

  • novy rozvod elektřiny v obývacím pokoji,kuchyni, WC (výměna zásůvek + nové umístění)
  • vybourání umakartové koupelny + kuchyně
  • výstavba nové kuchyně + koupelny
  • PVC podlaha
  • vytvoření nové příčky v obývacím pokoji
číst dál >>>

 

 

Nejnavštěvovanější stránky webu